Tłumy, święto i wielkie transfery podczas XI Festiwalu Szachowego w Katowicach

Blisko tysiąc uczestników rywalizuje w turniejach XI Festiwalu Szachowego, który jest zarówno okazją do sportowego wysiłku, jak i świętowania stulecia Śląskiego Związku Szachowego. Katowice na trzy dni stały się europejską stolicą tej dyscypliny.

Kalendarz XI Festiwalu Szachowego obejmuje zarówno mocno obsadzony Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego (kategoria open), jak i Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (kategorie do lat 8, 10, 12 i 14), PGNiG Termika Drużynowy Puchar Polski, Mecz Przyjaźni na Stu Szachownicach pomiędzy Śląskim a Małopolskim Związkiem Szachowym oraz uroczystą Galę Stulecia Śląskiego Związku Szachowego. Wszystkie te wydarzenia – łącznie z kibicami i rodzinami – zgromadziły ponad tysiąc wielbicieli królewskiej gry.

Miejscem imprezy jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, czyli miasto, gdzie szachy od lat cieszą się wyjątkową estymą. – Pamiętam pierwszy taki turniej, który odbył się w Spodku, gdy szachy zaczynały swój renesans. Już to, co wydarzyło się wtedy, przeszło nasze oczekiwania, więc kontynuujemy imprezę do dziś. Tegoroczna impreza jest szczególna, z racji na stulecie Śląskiego Związku Szachowego, i pokazuje, że nasze miasto stało się stolicą polskich szachów – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

– Traktujemy ten sport jako sposób szkolenia dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich talentów i pasji – potwierdza Sekretarz Miasta Katowice Maciej Stachura. Katowice są – obok węgierskiego Miszkolca, Hetmana GKS Katowice i UKS Pioniera Jastrzębie-Zdrój – partnerem XI Festiwalu Szachowego, który organizuje Śląski Związek Szachowy.

Liderem rywalizacji we flagowym wydarzeniu Festiwalu, czyli Pucharze 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego, po pierwszym dniu jest Antoni Kozak. To on – zgodnie z życzeniami złożonymi uczestnikom przez jednego z gości honorowych, posła Grzegorza Matusiaka, najczęściej miał okazję powiedzieć słowa „szach mat”. – Obsada zawodów jest bardzo mocna, bo mamy ponad dwudziestu arcymistrzów, także zza granicy – przypomina prezes Śląskiego Związku Szachowego Andrzej Matusiak.

Piąte miejsce po sześciu z jedenastu rund zajmuje jeden z faworytów, doświadczony Radosław Wojtaszek. – Miałem ostatnio długą przerwę w startach, więc moja forma była niewiadomą, dlatego uważam, że poszło nieźle. Jestem w czołówce, czyli w grze o wygraną w turnieju – podkreśla dziesięciokrotny medalista mistrzostw Polski. – Śląski Festiwal Szachowy to impreza, którą lubię, znam i bardzo dobrze się w niej odnajduję.

Najważniejszą – obok rywalizacji przy szachownicach – sportową informację dnia, która poruszyła środowisko, organizatorzy ogłosili tuż przed galą. Nowymi zawodnikami Hetmana GKS Katowice, który w piątek zdobył PGNiG Termika Drużynowy Puchar Polski, zostali aktualny mistrz świata do lat 16 Jakub Seemann oraz wicemistrz świata Jan Klimkowski.

– To zawodnicy wybitni, a taki ruch jest dla nich naturalny, skoro wszyscy najlepsi polscy zawodnicy grali lub grają w tym klubie. Zaproponowaliśmy im miejsce w składzie i planujemy zbudować wokół nich cały program startów oraz treningów, bo tak, jak skoki narciarskie szukają nowego Adama Małysza, my szukamy nowego Jana-Krzysztofa Dudy – mówi sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) Łukasz Turlej.

– Od dziecka, odkąd zacząłem grać w szachy marzyłem, aby dołączyć do Hetmana. To klub o niesamowitej historii. Teraz będę częścią fantastycznego projektu i mam nadzieję, że pomoże mi to dołączyć światowego topu – mówi Seemann. – Cieszę się, że ci wspaniali, młodzi ludzie będą  promowali miasto oraz cały górnośląski region. Mam nadzieję, że niebawem Hetman będzie już nie tylko najlepszym polskim klubem, ale także jednym z najlepszych na świecie – dodaje prezydent Marcin Krupa.

Impreza w Katowicach jest dla uczestników nie tylko okazją do wysiłku sportowego, ale i doświadczeniem kulturowym. Gości w sobotę powitała Górnicza Orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” z kapelmistrzem Andrzejem Kaszubą, która zaproponowała wiązankę marszów oraz tradycyjnych, śląskich szlagierów, a w części oficjalnej ceremonii otwarcia odegrała hymny: polski oraz węgierski.

XI Festiwal Szachowy to bowiem promocja miasta i regionu, a także relacji oraz przyjaźni polsko-węgierskich. Udział w turnieju o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego wzięli zagraniczni goście, przede wszystkim z Miszkolca oraz Segedynu. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił ponadto Konsul Generalny Węgier Tibor Gerencsér, który podkreślił, że szachy są grą, która od ponad stu lat łączy przedstawicieli obu narodów.

Uczestnikami ceremonii otwarcia byli również Konsul Honorowy RP Karol Biernacki, Wiceprezes Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) Joran Aulin Jansson, Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego (PZSzach) Szymon Pieczewski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Katowice ds. imprez strategicznych Ewelina Kajzerek oraz poseł Grzegorz Matusiak.

Finałem drugiego dnia Festiwalu była gala wieńcząca obchody stulecia Śląskiego Związku Szachowego, która stała się okazją do spotkań wielbicieli królewskiej gry. Rozrywkę na najwyższym poziomie zapewnił gościom wybitny muzyk i akordeonista Marcin Wyrostek, a najwybitniejsi oraz najbardziej zasłużeni spośród zgromadzonych dostali specjalne medale.

– Wyróżniliśmy także władze miast oraz naszych partnerów. Medale będziemy przekazywać do końca roku ludziom, którzy zasłużyli się dla naszej organizacji – zapowiada prezes Matusiak. – Przygotowaliśmy ich sto. Są przepiękne i mają inskrypcję będącą pierwszym zdaniem z pierwszego w historii protokołu Śląskiego Związku Szachowego, które brzmi: „Aby grę w szachy w województwie śląskim opiekować i wspomagać, potrzebowaliśmy związku szachistów” – wyjaśnia Turlej.

Gala odbyła się w wyjątkowym terminie, bo dokładnie 27 kwietnia mija sto lat od założenia Śląskiego Związku Szachowego. – Taki jubileusz coś podsumowuje, ale powinniśmy też patrzeć do przodu – zapowiada Turlej. – Katowice przez ostatnie lata ugruntowały swoją pozycję zarówno w Europie, jak i na świecie, więc nadszedł czas, aby zastanowić się, co jeszcze ciekawszego i bardziej ekscytującego możemy zrobić w przyszłości.

xi-kfs-podziekowanie
Podziękowania
Dzisiaj chcielibyśmy podziękować tym, bez których XI Katowicki Festiwal Szachowy by się nie udał. Nasi...
Czytaj więcej...
xi-kfs-aktualnosci-podsumowanie
Filmowe podsumowanie XI Katowickiego Festiwalu Szachowego
Zapraszamy na filmowe podsumowanie trzeciego dnia XI Katowickiego Turnieju Szachowego.
Czytaj więcej...
_NI_8023-Poprawione-Szum
Zaginiony czek Kasparowa na 25 000$ - anegdoty historyczne Śląskiego Związku Szachowego (galeria)
Dzięki panelowi z udziałem trzech osobowości szachowych przed oficjalną ceremonią zakończenia mieliśmy...
Czytaj więcej...