Katowice świętują 158. urodziny

Katowice szykują się do wielkiego świętowania z okazji swoich 158 urodzin, a program obchodów obiecuje być pełen rozrywki, muzyki, i kultury. Miasto, które stało się jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych i gospodarczych w Polsce, z dumą świętuje swoją historię i dziedzictwo.

Koncert plenerowy “Kocham Katowice”

Urodziny Miasta Kocham Katowice 2022 r. Fot. S. Rybok
Urodziny Miasta Kocham Katowice 2022 r. Fot. S. Rybok

Rok 2023 przynosi mieszkańcom Katowic wiele atrakcji, które sprawią, że te urodziny będą niezapomniane. Głównym wydarzeniem będzie koncert plenerowy o nazwie “Kocham Katowice”, który odbędzie się 9 września na terenie Strefy Kultury. Na scenie pojawią się dwaj znani artyści: Grubson i Mrozu. Ich występowi towarzyszyć będzie także Małgorzata Ostrowska i Kuba Badach, tworząc niezapomniane muzyczne doświadczenie. Warto też zwrócić uwagę na występ Rubensa, który z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń muzycznych.

Katowice zawsze wspierały lokalnych talentów, i w tym roku nie będzie inaczej. Na scenie pojawi się także dziewczynki z tria Szklane Oczy, które słyną z mocnego, gitarowego brzmienia. To doskonała okazja, aby poznać przyszłe gwiazdy muzyczne regionu.

Motocyklowe Zakończenie Lata Katowice 2023

Fabryka Porcelany
Fabryka Porcelany

Nie tylko muzyka będzie na pierwszym planie podczas urodzin Katowic. 10 września na terenie Fabryki Porcelany odbędzie się Motocyklowe Zakończenie Lata Katowice 2023. Paradę motocyklową poprowadzą miłośnicy dwóch kółek, a na scenie zagrają Easy Rider, Illusion i Cree. Dla miłośników motoryzacji przygotowano również strefę gastronomiczną oraz stoiska z gadżetami motocyklowymi.

Dodatkowe atrakcje kulturalne będą czekały na mieszkańców i gości w dniach poprzedzających urodziny miasta. Spotkania z ciekawymi osobowościami, jak Tomasz Gorazdowski, dziennikarz i podróżnik, czy seanse plenerowe, takie jak pokaz filmu “Wild One” z Marlonem Brando, będą dostępne dla wszystkich chętnych. Nie zabraknie także autorskiej rockoteki, za którą odpowiedzialny będzie Leszek Gnoiński, ceniony dziennikarz muzyczny.

Jarmark na katowickim rynku i odsłonięcie rzeźby Franciszka Pieczki

Jarmark na rynku w Katowicach. Fot. S. Rybok
Jarmark na rynku w Katowicach. Fot. S. Rybok

Nie można zapomnieć o tradycyjnym jarmarku na katowickim Rynku, który rozpocznie się 1 września i potrwa aż do 17 września. To idealna okazja, aby skosztować regionalnych specjałów i zakupić wyroby z różnych stron Polski. Dodatkową atrakcją będzie odsłonięcie rzeźby Franciszka Pieczki, wybitnego aktora, który dołączy do grona osób szczególnie zasłużonych w dziedzinie kultury miasta Katowice. Uroczystość odsłonięcia rzeźby odbędzie się 8 września o godzinie 14 na placu Grunwaldzkim.

Uroczysta sesja Rady Miasta

NOSPR fot. Radoslaw Kazmierczak
NOSPR fot. Radoslaw Kazmierczak

Urodzinową tradycją Katowic jest uroczysta sesja Rady Miasta Katowice. W tym roku odbędzie się ona 11 września w sali kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W trakcie sesji radni przyznają tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta Katowice” oraz tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Katowice”. Prezydent Katowic wystąpił do Rady Miasta o przyznanie tego drugiego tytułu Lechowi Majewskiemu – tworzącemu w Polsce i za granicą wybitnemu reżyserowi filmowemu i teatralnemu, twórcy videoartów, poecie, scenarzyście, prozaikowi i malarzowi.

158 urodziny Katowic obiecują być wyjątkowym czasem, w którym mieszkańcy i goście miasta mogą razem celebrować bogatą historię i kulturę tego miejsca. Niezależnie od preferencji każdy znajdzie coś dla siebie w bogatym programie obchodów, który uświetni te wyjątkowe urodziny miasta.

xi-kfs-podziekowanie
Podziękowania
Dzisiaj chcielibyśmy podziękować tym, bez których XI Katowicki Festiwal Szachowy by się nie udał. Nasi...
Czytaj więcej...
xi-kfs-aktualnosci-podsumowanie
Filmowe podsumowanie XI Katowickiego Festiwalu Szachowego
Zapraszamy na filmowe podsumowanie trzeciego dnia XI Katowickiego Turnieju Szachowego.
Czytaj więcej...
_NI_8023-Poprawione-Szum
Zaginiony czek Kasparowa na 25 000$ - anegdoty historyczne Śląskiego Związku Szachowego (galeria)
Dzięki panelowi z udziałem trzech osobowości szachowych przed oficjalną ceremonią zakończenia mieliśmy...
Czytaj więcej...