Historia Śląskiego Związku Szachowego sięga 1924 r. kiedy to 27.04.1924 założono w Katowicach Polski Związek Szachistów Województwa Śląskiego. Nazwę tę przyjęto dla podkreślenia zrzeszenia polskiego, gdyż Autonomia Śląska zezwalała na tworzenie również związku niemieckiego.
Pierwszy sekretarz Okręgu – Jan Koloch tak rozpoczął swój pierwszy protokół konstytucyjny (zachowano oryginalną pisownię)
Aby gra w szachy w Województwie Śląskim opiekować i wspomagać potrzebowaliśmy Związku Szachistów. Klub Szachowy Pogoń 1924 Dąb poczynił pierwsze kroki, aby pogadankę i dokonanie tej myśli umożliwić. Wszystkie kluby szachistów z Województwa zostały przez odezwę w gazetach na zgromadzenie zaproszone. W oznaczoną niedzielę otwarł p. Radźwiecki z klubu Pogoń 1924 zgromadzenie i wygłosił w języku polskim przemowę, w której to pięknymi słowami wyłożył cel i zadania związku. Język urzędowy jest tylko polski. Wszyscy zgodzili się z założenie związku.
Skany Protokołu Założenia Polskiego Związku Szachistów Województwa Śląskiego z dnia 27 kwietnia 1924 r.
Klub Szachowy 1919 Katowice
Klub Szachowy 1920 Lipiny
Klub Szachowy Pogoń 1924 Dąb
Klub Szachowy Morphy 1920 Królewska Huta
Związek Lubowników Szachu Załęże
Klub Szachowy 1924 Ruda
Klub Szachowy Hetman Bogucie
Klub Szachowy Caisa Zawodzie
Trzeba zaznaczyć, że inż. Kazimierz Radźwicki był wysoko cenionym autorytetem w zakresie metalurgii i elektrometalurgii stali. Był inicjatorem lub współinicjatorem rozwiązania nowych zagadnień stalownictwa – metalurgii próżniowej, procesu konwertowo-tlenowego, ciągłego odlewania stali, procesu elektrożużlowego i zastosowania fizyko-chemicznych procesów w metalurgii. Opracował samodzielnie i w zespole 6 książek oryginalnych i 4 pozycje jako przekłady z języka rosyjskiego. Do dnia dzisiejszego wydany w 1955 r. podręcznik „Stalownictwo” jego autorstwa stanowi podstawę nauczania z tego zakresu.
Funkcję Prezesa Polskiego Związku Szachistów Województwa Śląskiego pełnił w okresie od 27 kwietnia 1924 r. do 17 sierpnia 1924 r. Przyczyną ustąpienia ze stanowiska Prezesa była propozycja angażu na stanowisko starszego asystenta w Katedrze Mechaniki Ogólnej Akademii Górniczej w Krakowie. Połączenie tych funkcji w tamtym czasie było niemożliwe. Mimo tego w historii polskich szachów zapisał się jako pierwszy Prezes Okręgowego Związku Szachowego. Działalność sportowa nie była mu obca i w późniejszym okresie – po wojnie pełnił obowiązki Prezesa ZKS „STAL” Stalowa Wola.
Również przyjęcie w poczet Polskiego Związku Szachowego, który powstał w 1926 roku, zawiera szereg ciekawych relacji. Do grona członków PZSzach Śląski Związek Szachowy wszedł dopiero 09.12.1928r., a oto relacja jednego z delegatów Śląskich, który opisał w protokole proces przystąpienia do Polskiego Związku Szachowego:
Delegat Śląska z Walnego Zebrania Polskiego Związku Szachowego w roku 1926. W protokole z dnia 28.05.1926r czytamy: warunki, jakie członkostwo przewiduje, trzeba jednak zwłaszcza dla dalszego rozwoju życia szachowego na Górnym Śląsku, niestety uznać za niekorzystne. Godzą one bowiem w podstawy materialne tych wszystkich klubów, które do Związku wstąpiły.
Dopiero w protokole z 09.12.1928 r. napisano:
Przyjęto nareszcie nasz Związek na członka Polskiego Związku Szachowego z ilością 120 członków. PZSzach uchwalił utworzenie dalszych 5 Związków na wzór naszego – w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Lwowie i Poznaniu
J. Dziuba
O. Rappaport
Jan Stołcerz
Józef Potyka, który pomimo tego, że działalność państwowa i społeczna zajmowała mu wiele czasu, bardzo mocno związany był z Polskim Związkiem Szachistów Województwa Śląskiego początkowo jako uczestnik rozgrywek, by 4 listopada 1928 r. objąć funkcję Prezesa Zarządu.
Funkcję Prezesa dr Józef Potyka sprawował – z okresem przerwy w czasie II wojny światowej – do grudnia 1946 r.
Na 5-lecie działania Okręgu w Królewskiej Hucie zorganizowane zostały I Drużynowe Mistrzostwa Polski pod honorowym patronatem Wojewody Śląskiego dr Michała Grażyńskiego.
Na 10-lecie powołania Okręgu w Katowicach zorganizowane zostały II Drużynowe Mistrzostwa Polski pod honorowym patronatem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Przygotowania do III Drużynowych Mistrzostw Polski przerwał wybuch wojny, lecz ledwie reaktywowany, pod przewodnictwem dr Józefa Potyki, Okręg Związek Szachowy we wrześniu 1946 r. w Katowicach zorganizował III Drużynowe Mistrzostwa Polski.
Przez wiele kadencji był też członkiem Zarządu PZSzach. W tym okresie popularność szachów na Górnym Śląsku osiągnęła rozmiary nigdy przedtem nie notowane.
Mało znaną kartą w biografii Zmarłego były jego występy turniejowe. W okresie przedwojennym Roman Bąk reprezentował barwy “Ogniska” Chorzów, zaś w roku 1934 był mistrzem Chorzowa.
Alojzy Płonka
Józef Mróz
Henryk Jarus
Mirosław Gnieciak
Andrzej Kucharski
Andrzej Szczepaniak
Ireneusz Szczygieł
Krystian Klimczok
Paweł Więcek
Łukasz Brożek
Andrzej Matusiak
Aktualnie Śląski Związek Szachowy zrzesza 60 drużyn, co czyni go jednym z największych związków szachowych w Polsce.
Ostatnie lata za prezesury Andrzeja Matusiaka, Śląski Związek Szachowy przeżywa znowu niespotykaną popularność szachów na Śląsku. Dzięki temu związek mógł otworzyć własną siedzibę znajdującą się w Katowicach przy ulicy 1 Maja 24.
Festiwal „Szachy w Ustroniu Łączą Pokolenia”
Katowicki Festiwal Szachowy, w ramach którego odbywa się „Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”
Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, które odbyły się w Katowicach w roku 2017 oraz 2022.
Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych 2020
Szachy dla Pokoju (Luksemburg 2019 r.)
Śląski Związek Szachowy 2025. Wszystkie prawa zastrzeżone. Serwis chess.katowice.pl jest serwisem informacyjnym Katowickiego Festiwalu Szachowego organizowanego przez Śląski Związek Szachowy. Znaki firmowe i towarowe użyte na stronie zostały umieszczone wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli. Polityka prywatności serwisu.
Projekt i wykonanie: